Home > Články > Shrnutí sezóny Akademie FbC Plzeň & FBŠ SLAVIA

Shrnutí sezóny Akademie FbC Plzeň & FBŠ SLAVIA

První ročník společného juniorského projektu klubů FBŠ SLAVIA Plzeň a FbC Plzeň je za námi. Je tak nasnadě zhodnotit jeho průběh, čehož se ujal trenér Jan Polomis.

Ahoj Honzo, jak vypadal začátek nového projektu Akademie?
Hned od počátku bylo samotné spojení velkou neznámou pro oba kluby. Spojení dvou juniorských týmů, které si prošly rozdílnou klubovou výchovou, rozdílným klubovým prostředím a filozofií, spojení dosavadních rivalů, zcela nový realizační tým a mnoho dalšího. Dovolím si tvrdit, že tým se sjednotil nad očekávání velice rychle. Za plynulejším spojením stálo určitě již společné účinkování většiny hráčů ve společném projektu ATF (Akademie talentovaných florbalistů).

Jaké to je spolupracovat s dvojicí, která patří mezi nejzkušenější trenéry v našem regionu?
Spolupráce s Lukášem Kubincem a Jardou Täuberem je pro mě splněným snem. Aktuálně Plzeň asi nedokáže nabídnout zkušenější trenéry. A velice si vážím možnosti této dvojici sekundovat. Cílem společného projektu nebyla pouze vyšší konkurenceschopnost ostatním celkům, ale i edukace nových trenérů. Já sám jsem se tak stal prvním vzorkem.

Tým si prošel velice úspěšnou kvalifikací, dokonce jsme porazili budoucího semifinalistu Předvýběr.cz Florbal MB, jak hodnotíš tuto část sezóny?
Kvalifikace byla z mého pohledu vesměs úspěšná. Předvedli jsme kvalitní výkony, které bohužel v konečném součtu nestačily. První čtyři zápasy pro nás dopadly na výbornou, avšak poté jsme nezvládli předposlední duel na půdě Wizards Praha a doma podlehli Mladé Boleslavi.

Díky druhé pozici v kvalifikaci nás čekalo další kolo o přímý postup do CE ligy juniorů. Jak hodnotíš sérii s Ústím?
Nutno říct, že Ústí bylo od prvního hvizdu lepším týmem na hřišti. Sice jsme v prvním zápase u nás doma předvedli slušný výkon, ovšem na kvalitu soupeře to bohužel nestačilo. Odveta na hostující půdě pak již byla pouze snahou o zázrak. Kluci se snažili po celou dobu se zápasem něco udělat, ale soupeř byl nad naše síly.

Následovala ovšem série osmi proher v řadě. Jak se chodí na tréninky, když nad týmem leží taková “deka”?
Osobně to beru jako nejtěžší moment své trenérské kariéry. Deka ležela nejen nad týmem, ale i nad celým realizačním týmem. Prakticky na denní bázi jsme se snažili měnit přístup k tréninkům, došlo ke změně herního systému, ale probíhaly i pohovory s jednotlivými hráči. Tým nehrál nijak špatně a vlastně se ve hře objevovaly věci, které jsme chtěli. Ovšem vždy tomu chyběla ta podstatná výhra.

Následně tým najel na vítěznou vlnu a až pouze na pár zaváhání prošel celkem hladce zbytkem základní části. Skončil tak na třetím místě v základní části. Následovalo první kolo play off proti Kanonýrům z Kladna (2. místo po ZČ). Jak se vyvíjela tato série?
Kladno je pro nás již tradičním soupeřem do play off pro plzeňské kluby spojené v Akademii. Loni se s tímto soupeřem utkal jak tým FbC Plzeň, tak FBŠ SLAVIA Plzeň. Z mého pohledu se jednalo opět o velice kvalitní juniorský florbal. Padalo hodně branek a hra nebyla svázaná taktikou. V prvním zápase jsme jasně dominovali a nedali soupeři šanci. Ve druhém utkání ovšem nastoupil proti nám naprosto jiný tým a ukázal, že tak snadné to mít nebudeme. Rozhodnout muselo rozhodující třetí utkání na půdě soupeře, kdy jsme po velice vyrovnané bitvě přistoupili k prodloužení aktivní hrou a brankou Honzy Šika jsme se posunuli do dalšího kola.

Po výhře v prvním kole jste šli na loňské mistry z Tatranu Střešovice. Soupeř byl velkým favoritem a to také jasně potvrdil. Jak hodnotíš oba zápasy?
Soupeř nám od úvodu dokazoval, že neskončil po základní části na třetím místě CE ligy omylem. Ve dvou zápasech nás vyprovodil z hlavního play off a poslal nás zpět do boje o titul v 1. lize juniorů. Série ovšem měla pro náš tým velkou přidanou hodnotu z pohledu rozvoje hráčů. Hráli jsme aktivně a snažili se být proti Tatranu nebojácní. Soustředit se pouze na obranu, abychom dostali co nejméně branek, nebylo rozhodně v úmyslu.

Ve čtvrtfinále o vítěze 1. ligy juniorů jste se střetli s týmem z východu Čech, konkrétně s Pardubicemi. S jakými očekáváními jste šli do těchto zápasů?
Věděli jsme, že Pardubice budou hratelný soupeř a že zápasy s nimi mohou být velice zajímavé. To se i potvrdilo a obě střetnutí byla velice vyrovnaná a bojovná. První utkání dospělo až do prodloužení, kde soupeř ihned po buly rozhodl a bral první bod. V následné odvetě o den později se stav utkání několikrát přeléval ze strany na stranu. Ještě 5 minut do konce utkání jsme vedli o dva góly a vypadalo to, že si vynutíme rozhodující třetí duel. Avšak pak lehkou nekoncentrovaností jsme dovolili soupeři utkání otočit a výsledný stav 8:10 byl pro nás krutý. Je to takové klišé, ale prostě jsme udělali v obou zápasech o několik málo chyb více a toho Pardubice dokázali využít. Nemyslím si, že bychom v sérii byli horším týmem, ba naopak předvedené výkony stály za to a je velká škoda, že se nám nepodařilo přes tento tým přejít do další části.

A jak takto zpětně hodnotíš celou sezónu a úvodní ročník tohoto nového projektu?
S odstupem času hodnotím sezónu spíše pozitivně. Herní a výsledkové cíle jsme sice nesplnili, ale i přesto tým hrál aktivní a z mého pohledu koukatelný florbal. Nesnažili jsme se pouze bránit a hrát na brejky, ale tvořit hru a být nepříjemným soupeřem pro všechny týmy. Postupem času jsme i razantně snížili počet zbytečných vyloučení, hráči se uklidnili a začali věřit v “létající velbloudy”. Z pohledu rozvoje jednotlivců si myslím, že hráči posunuli své dovednosti a herní myšlení. Někteří se také naučili lépe snášet stres během zápasu, což je důležitá věc do jejich další kariéry. Slabší byla ovšem zodpovědnost jednotlivce k výkonu celého týmu.

Na závěr děkuji všem hráčům ročníků 2005 za výborné reprezentování obou klubů v průběhu mládežnických let a přeji jim jen to nejlepší. Doufám v jejich pokračování ve florbalové kariéře na jakékoliv úrovni a přeji jim štěstí také v soukromém životě.

Cíl pro následující rok je jasný, poučit se z chyb z letošní sezóny a vytvořit nový tým, který bude schopný konkurovat týmům z CE ligy. Ještě jednou chci poděkovat klubům i vedení klubů z FbC Plzeň a FBŠ SLAVIA Plzeň za možnost trénovat elitní družstvo juniorů a těším se na sezónu následující! Děkujeme také městu Plzeň za podporu našeho společného fungování a samozřejmě všem rodičům a fanouškům.

SESTŘIHY NĚKTERÝCH ZÁPASŮ

Sestřih utkání: (Junioři) Akademie FbC Plzeň & FBŠ SLAVIA - FBC DOŠWICH MILEVSKO 6:3

Sestřih utkání: (Junioři) Akademie FbC Plzeň & FBŠ SLAVIA - FBC Štíři Č. Budějovice 12:1

Sestřih utkání: (Junioři) Akademie FbC Plzeň & FBŠ SLAVIA - Panthers Praha 7:4

Sestřih utkání: 3. zápas 1. kola play-off: Kanonýři Kladno - Akademie FbC Plzeň & FBŠ SLAVIA 4:5pp

Sestřih utkání: 1. zápas Čtvrtfinále B: Akademie FbC Plzeň & FBŠ SLAVIA - SOKOLI Pardubice 5:6pp

Hlavní partneři

Plze?
Plze?ský kraj
?eský florbal

Exkluzivní florbaloví partneři

Unihoc
Zone

Partneři

NSA
M?stský obvod Plze? 1
Autoprodej Šrámek
M?stský obvod Plze? 3
Pešek technology
Účto 33
E.T.B. Solar
Městský obvod Plzeň 4
BSJ Group
Levná kanalizace
Atawa
LineaHome
SOS print
Česká obec sokolská
MCDAVID
Jump family
Nadace čez
Krašovská
MO Plzeň 2
eurosoftware
vyřešme
Autovia
WPC
DBA
PTservis

Partneři 1. ligy ČF

Exesport